Domů Produkty Katalogy Novinky O společnosti Reference Multimédia Kontakt Čeština English
5 tipů jak vyměnit veřejné osvětlení

Vážení zástupci obcí a měst,

přináším Vám 5 tipů ohledně výměny starého veřejného osvětlení.

Jmenuji se Jiří Vetchý a jsem vedoucí projektový manažer divize iLED.cz. Společně s naším týmem jsme se rozhodli podělit se s vámi o naše znalosti a zkušenosti.

Níže naleznete 5 možností, jakými cestami se vydat ve vaší obci, k modernizaci veřejného osvětlení a to včetně výhod a nevýhod.

 

1)   Investice z obecní pokladničky: Tento postup je často volbou mnoha starostů, kteří se snaží snížit náklady. Místní elektrikáři nakoupí bez znalostí levná svítidla, ale často se stane, že výsledné osvětlení není optimální. To může způsobit nejen neefektivní využití el. energie, ale také nebezpečné situace na přechodech a křižovatkách. Při větší investici je třeba uspořádat výběrové řízení a zvládnout administrativní záležitosti.

Plus: Nízká počáteční investice.

Mínus: Riziko dodatečných nákladů, Neodborně vybraná svítidla, vytvoření nebezpečných situací, složitá administrativa, časté reklamace a kratší záruka.

2)   Pomocí dotací: Tento přístup preferují větší města a obce, ale může být náročný. Vyžaduje vypracování auditu veřejného osvětlení, dodržování norem a energetického specialisty. Město nebo obec pak musí čekat na schválení dotace a následně vyhlásit výběrové řízení. Tento proces je často finančně nákladný a může trvat dlouho.

Plus: Financování výměny je „téměř zdarma“.

Mínus: Relativně vysoké náklady před výměnou, dlouhá doba vyřízení, výměna pouze svítidel (světelných bodů) a nikoliv další infrastruktury (sloupy, rozvaděče, kabeláž). Udržitelnost projektu a možná kontrola dotace v budoucnu.

3)   Pronájem osvětlení: Pronájem formou PPP projektu je jednoduchý způsob, jak modernizovat veřejné osvětlení bez složitostí. Odborná firma provede mapování stávajícího osvětlení, navrhne řešení a po schválení smlouvy zastupitelstvem nainstaluje nová svítidla a následně v čase modernizuje infrastrukturu. Obec začne okamžitě šetřit a splácí jen tu část, kterou si dohodne s investorem. Navíc se odborná firma dále stará o provoz a údržbu celé nebo jen části veřejného osvětlení.

Plus: obec neplatí nic dopředu, může modernizovat celou nebo jen část soustavy veřejného osvětlení včetně infrastruktury sloupů, rozvaděčů a kabelových tras. Obec již nemusí platit každoroční správu veřejného osvětlení. O vše se již stará odborná firma.

Mínus: Žádné nejsou. 

4)   Každý sám před svým domem: V některých obcích se neřeší veřejné osvětlení a lidé si pořizují svítidla sami. To však může způsobit nekvalitní a neefektivní osvětlení a ovlivnit bezpečnost.

Plus: Žádné nejsou

Mínus: Ostuda pro starostu a zastupitele

5)   Sponzorský dar: I tohle se už stalo. Mecenáš, který bydlí v jedné malebné obci v okolí Pálavy se rozhodl pomoci své obci a nakoupil kvalitní LED svítidla. Ty nechal vyměnit a obec tak díky němu obec setří nemalé peníze a stala se ještě krásnější a bezpečnější. Jak to víme? Byli jsme to právě my, kdo dodával ta svítidla.

Plus: Okamžité úspory na energii, město neplatí za výměnu.

Mínus: Žádné nejsou.

Věříme, že vám tyto tipy pomohou najít nejlepší řešení pro modernizaci veřejného osvětlení ve vaší obci.

Rádi vám poskytneme další informace a konkrétní rady, pokud budete mít zájem.

Modernizací veřejného osvětlení dosáhnete vyšší bezpečnosti ve vaší obci a zejména úspory el. energie. To jsou bezpochyby zajímavé výsledky dosažitelné ve velmi krátké době pro spokojenější život ve vaší obci.

S úctou, 

Jiří Vetchý

Vedoucí projektový manažer divize iLED.cz

Sdělte nám, co Vás trápí a společně to vyřešíme